Saturday, May 30, 2015

7 enim kasutatavat ravimit ja nende looduslikud vasted

http://alkeemia.delfi.ee/tervis/alternatiivravi/7-enim-kasutatavat-ravimit-ja-nende-looduslikud-vasted?id=69699581

Elame ravimitest küllastunud maailmas, kus põhirõhk on sümptomite leevendamisel, mitte probleemide ennetamisel. Kiire otsetee tableti näol lubab jätkata ebatervisliku elustiiliga. Süüdistame arste, kuid tõde on, et vastutus on meil endil.
Kui sa oled pikaajaline ravimitarvitaja, siis tasub kaaluda konsultatsiooni spetsialistilt, kes oskab aidata järkjärgulist ravimist loobumist ning selle loodusliku asendaja kasutusele võtmist.
Meditsiiniline ülereageerimine, ravimite üle- ning kuritarvitamine ja ägedad vastureaktsioonid ravimitele on saanud USA-s peamiseks surma põhjustajaks. Ning aina rohkem inimesi kannatab aina pikemalt valu käes ning üldine eluea pikenemine on kaasa toonud üldise elukvaliteedi languse.
USA andmetel kirjutatakse kõige tihemini välja valuvaigisteid, kolestrooli ja vererõhku alandavaid ning kilpäärme ainevahetust mõjutavaid ravimeid, antatsiide (maohappesust alandavad ained), psühhoosiravimeid, diabeedi kulgu mõjutavaid ravimeid ning antibiootikume.
Kuid pöörates tähelepanu oma dieedile ning lisades sinna looduslikke ravimeid, on võimalik ajapikku farmaatsitööstuse toodangust sõltumatuks saada.
1. Hüdrokodoon või atsetaminofeen – valuvaigistid
Üle maailma kõige tihedamini väljakirjutatud ravimid. Mõned arstid kirjutavad neid välja nagu kommi. Need toimeained on suukaudsetes ravimites ning toimivad narkootiliselt ning analgeetiliselt ehk valuvaigistavalt. Lagundatakse maksas hulgaks erinevateks ainevahetussaadusteks. Nende kõrvalnähtudena on nimetatud hingamisraskusi, südame rütmihäireid ja maksakahjustusi.
Looduslikud toidud, mil võib olla valuvaigistav toime: ingver, kurkum, aia- ja metsamarjad, Cayenne’i pipar, seller ja selleriseemned, kirsid, tumerohelised köögiviljad, Kreeka pähklid.
2. Statiinid – kolestrooli alandavates ravimites
Statiinid moodustavad umbes 15% väljakirjutatud ravimitest, kuigi puudub piisav teaduslik tõestus teooriale, et LDL-kolesterooli alandamine vähendab südamehaiguste riski. Samas on avaldatud uurimus, kus on statiine seostatud 48% suurema II tüübi diabeedi esinemisega ning avaldatud arvamust, et need võivad olla ka vähki tekitava toimega. Statiinide kõrvalnähtudena on nimetatud patoloogilist lihaskoe vähenemist, neerupuudulikkust, diabeeti, vähki, südame-veresoonkonna haigusi, suguhormoonide talitluse häiret ja surma.
Looduslikud toidud, millel võib olla kolesterooli alandav toime: pähklid, spinat, õunad, kurkum, jõhvikad, tomatid, roheline tee, rasvane kala, oad, lutsern, paprika, küüslauk, lambalääts, lagritsajuur, viirpuumarjad.
3. Lisinopriil ja amlodipiini – vererõhu langetamiseks
Neid toimeaineid sisaldavaid ravimeid kasutatakse kõrgvererõhktõve, südamepuudulikkuse ja stenokardia ehk rinnaangiini raviks ning südameinfarkti ennetamiseks. See toimib kaltsiumi ainevahetuse mõjutamise kaudu südamelihases. Kõrvalnähtudena on nimetatud vähki, verepildi muutusi, günekomastiat ehk rinnakoe arenemist meestel, impotentsust, depressiooni, tahhükardiat, igemete suurenemist, maksapõletikku, vere kõrgenenud glükoositaset ja hepatiiti.
Looduslikud toidud, millel võib olla vererõhku langetav toime: kõik C-vitamiini rikkad toidud (tšillipiprad, guaavid, paprika, tüümian, petersell, tumerohelised lehtköögiviljad, brokoli), magneesiumirikkad toidud (šokolaad, rohelised lehtköögiviljad, parapähklid, mandlid, india pähklid, kõrvitsaseemned, seedriseemned) ja kaaliumirikkad toidud (seened, banaanid, rohelised lehtköögiviljad, maguskartulid, apelsinid ja datlid). Samuti on väga head vererõhu alandajad kookospiim ja kookosrasv.
4. Levotüroksiin – kilpnäärme alatalitluse raviks
See on kilpnäärmehormooni türoksiini sünteetiline vorm. Sarnane ravim dekstrotüroksiin oli varem kasutusel kõrgenenud vererõhu ravimina, kuid võeti kasutuselt ära kõrvalnähtude tõttu. See toimib tavapäraselt esineva türoksiini asendamise kaudu, mis põhimõtteliselt peatab täielikult normaalse hormooniproduktsiooni kilpnäärmes. Pikaajaline türeotropiini ehk kilpnääret stimuleeriva hormooni allasurumine põhjustab kardioloogilisi kõrvalnähtusid ning osteoporoosi. Võib põhjustada ka vere glükoositaseme tõusu, südamepuudulikkust, koomat ning neerupealiste funktsiooni häiret. Sünteetilise türoksiini tarbimine mõjutab joodi ainevahetust kogu kehas.
Looduslikud toidud, mis võivad normaliseerida kilpnäärme tööd: kõik looduslikult joodi sisaldavad toidud nagu merevetikad, redised, petersell, kala, meretoidud, munad, banaanid, jõhvikad, Himaalaja kristallsool. Samuti mõjutab kilpnäärmehormoonide tööd vase, raua, seleeniumi ja tsingi hulk kehas ning piisav kehaline koormus.
5. Omeprasool, esomeprasool – antatsiidne ehk maohappesust vähendav ravim
Kasutatakse reflukshaiguse ja mao ning kaksteistsõrmiksoole haavandite raviks. See vähendab maohappe tootmist ning imendudes peensooles, häirib normaalset seedimist. Kõrvalnähtudena on nimetatud südame rütmihäireid, maohaavandeid, kõrgenenud vererõhku, günekomastiat, ärritunud soole sündroomi, keele limaskesta atroofiat, maksakahjustust, lihasnõrkust, silmapõletikku, tihenenud urineerimistarvidust, munandite valu ning aneemiat.
Looduslikud toidud, millel võib olla maohappesust normaliseeriv toime: greibid, probiootikumid, brokoli idud, manuka mesi, mastiha puu vaik, hariliku altee tõmmis, aaloe vera mahl, sooda.
6. Asitromütsiin ja amoksilliin – laia toimespektriga antibiootikumid
Asitromütsiin on üks maailma paremini müüdud antibiootikume, see on tuletatud teisest laialt levinud antibiootikumist erütromütsiinist. Amoksilliin on tavaliselt esimene eelistus lastele väljakirjutatavatest antibiootikumidest. Need härivad bakterite rakukesta loomist, kuid teevad seda nii kahjulike kui ka kasulike bakterite puhul ning selle kaudu häirib normaalset seedimist. Kõrvalnähtudena on nimetatud maksapõletikku, soolestiku sisepinna põletikku ja hävimist, kasulike bakterite hävimist soolestikus, jämesoole põletikku, allergilisi reaktsioone, ülekaalulisust ja resistentsust antibiootikumidele.
Looduslikud antibiootikumid: päike (D-vitamiin), küüslauk, kookosõli, kurkum, nikotiinamiid ehk vitamiin B3 rikkad toidud nagu lõhe, sardiinid ja pähklid, manuka mesi, oliivilehe ekstrakt, roheline tee, pau D’arco tee, roosivesi, mürr, viinamarjaseemneekstrakt, puneõli ja probiootikumid.
7. Metformiin – II tüübi diabeedi ravim
See on II tüübi diabeedi ravis eelistatud ravim. Maksa glükoosiproduktsiooni allasurumise kaudu muudab see insuliini ainevahetust, mis omakorda mõjutab glükoosi ja rasvade ainevahetust terves kehas. Kõrvalnähtudena toob kaasa piimhappe kuhjumise kehas, maksa- ja neerufunktsiooni häirumise, häirib hormonaalset tasakaalu ning vitamiin B12 imendumist kehas. Võib põhjustada põievähki ja südamepuudulikkust. Diabeediravimite olulisim kõrvaltoime on see, et nad mõjutavad pankrease toimimise kaudu paljude hormoonide ainevahetust kehas, mis toob kaasa uued probleemid, millest ei ole võimalik vabaneda ilma ravimist loobumata.
Looduslikud toidud, mis on abiks II tüübi diabeedi ravis: must tee, päike (D-vitamiin), kurkum, pähklid, rohelised lehtköögiviljad, õunaäädikas, kaneel, punased viinamarjad, brokoli, spinat, rohelised oad ja maasikad. 90% II tüübi diabeedi juhtudest on väga lihtsalt ravitavad, kui vähendada kõrge glükeemilise indeksiga toitude hulka ning suurendada kehalist koormust.

Looduslikud valuvaigistid leiad köögist ja aiast

http://alkeemia.delfi.ee/tervis/alternatiivravi/looduslikud-valuvaigistid-leiad-koogist-ja-aiast?id=69699983

Kas su hammas valutab, aga hambaarsti juurde ei pääse? Või oled hoopis hädas kõrvapõletikuga, mis ei taha taanduda? Kui tavaline valuvaigisti ei ole sind aidanud, siis proovi lisada oma menüüsse mõni valuvaigistava toimega toiduaine.
Muuda lihasvalu ingveri abil vaid mälestuseks
Kui Taani teadlased palusid valude käes vaevlevatel inimestel vürtsitada oma toiduvalikut ingveriga, leevendas see kahe kuu jooksul nii lihas- kui ka liigesvalu, paistetust ja lihasjäikust kuni 63%. Eksperdid on selle põhjuseks nimetanud ingveris peituvad tugevatoimelised ühendid nimega gingeroolid, mis takistavad kehal tootmast valu tekitavaid hormoone. Uuringu põhjal on soovituslikuks igapäevaseks annuseks toidu kõrvale vähemalt üks teelusikatäis kuivatatud ingverit või kaks teelusikatäit tükeldatud ingverit.
Ravi hambavalu küüslauguküüntega
Kas su hammas valutab, aga hambaarsti juurde ei pääse? Õrnalt küüslauguküüne mälumine võib UCLA ülikooli teadlaste sõnul vähendada hambavalu ja igemepõletikku juba kahe tunniga. Eksperdid osutavad põhjusena küüslaugus leiduvale naturaalsele ühendile nimega eugenool, mis on tugev looduslik tuimasti. Kui igapäevaselt oma einetele puistata veerand teelusikatäit jahvatatud küüslauguküünt, siis võib see kaitsta ka südant. Teadlaste kinnitusel aitab see lihtne võte juba kolme nädalaga stabiliseerida veresuhkru taset ja vähendada artereid ummistava kolesterooli tootmist.
Leevenda kõrvetisi õunaäädikaga
Kui juua enne iga einet üks supilusikatäis õunaäädikat koos tassitäie veega, on ekspertide sõnul võimalik takistada valulike kõrvetiste ilmnemist juba 24 tunni jooksul. "Õunaäädikas peitub rikkalikult õun- ja viinhapet, mis aitavad kõvasti kaasa seedimisele ning rasvade ja proteiinide lagundamisele, et magu tühjeneks kiiremini; enne kui toit söögitorru jõuab ja nõnda valulikke kõrvetisi esile kutsub," selgitab doktor Joseph Brasco, kes töötab gastroenteroloogina Alabama osariigis Huntsville’i haiglas käärsoole- ja seedetraktihaiguste keskuses.
Kaota küüslaugu abil peavalu
Valulikud kõrvapõletikud ajavad igal aastal miljoneid ameeriklasi arsti juurde. Sellisest valust kiirelt lahti saamikeks tuleb valutavasse kõrva tilgutada kaks tilka sooja küüslauguõli kaks korda päevas viie päeva jooksul. See lihtne ravimeetod võib New Mexico ülikooli meditsiinikooli teadlaste sõnul kaotada kõrvapõletiku kiiremini kui retseptiravimid. Teadlaste sõnul on küüslaugu toimeained (germaanium, seleen ja väävliühendid) oma olemuselt mürgised kümnetele erinevatele valu põhjustavatele bakteritele.
Ise küüslauguõli valmistamiseks tuleb kolme purustatud küüslauguküünt keeta kaks minutit tasasel tulel pooles tassitäies külmpressitud oliiviõlis. Seejärel kurna need küüned ja saad õli säilitada külmkapis kuni kaks nädalat, nagu soovitab professor Teresa Graedon, kes on raamatu "Best Choices From The People’s Pharmacy" kaasautor. Parima tulemuse saamiseks soojenda seda segu enne kasutamist pisut, et vedelik su kõrvakanalis mahe tunduks.
Peleta liigese- ja peavalu kirssidega
Uusimad uuringud on näidanud, et vähemalt üks naine neljast kannatab artriidi, luuvalu või krooniliste peavalude käes. Kui sinagi kuulud nende hulka, siis võib iga päev ühe kausitäie kirsside söömine su valu leevendada ilma magu ärritamata, nagu on tänapäeval paraku tavaks paljudel valuvaigistitel, nagu kinnitavad Michiganis asuva East Lansingi ülikooli teadlased. Nende töö on näidanud, et kirssidele erepunase värvi andvad ühendid nimega antotsüaniinid on üheaegselt ka tugeva põletikuvastase toimega, mis ületab ibuprofeeni ja aspiriini mõju kümnekordselt.
"Antotsüaniinid aitavad takistada nende võimaste ensüümide tekkimist, mis põhjustavad kudede põletikku. Seeläbi võivad antotsüaniinid ära hoida ja ravida paljusid eri tüüpi valusid," selgitab professor Muraleedharan Nair, kes töötab Michigani ülikoolis toiduteaduse alal. Tema soovituseks on iga päev süüa 20 kirssi (kas värskeid, külmutatuid või kuivatatuid), kuni valu on läinud.
Hakka kõhuvalule vastu kala abil
Seedehäired, ärritatud soole sündroom, põletikulised soolehaigused... Kui su kõht näib pidevalt rahutu olevat, siis püüa oma kannatuste leevendamiseks süüa igal nädalal umbes pool kilo kala. Korduvad uuringud on näidanud, et kalades peituvad rasvhapped EPA ja DHA võivad märkimisväärselt vähendada sooltepõletikku, krampe ja kõhuvalu ning kohati pakkuda sama palju leevendust kui kortikosteroidid ja teised retseptiravimid.
"EPA ja DHA on tugevad, looduslikud ja ilma kõrvalmõjudeta põletikuvastased ained, mis võivad märkimisväärselt parandada kogu seedetrakti talitust," selgitab biokeemik ja professor Barry Sears, kes juhib Massachussettsi osariigis Marbleheadi linnas asuvat põletiku-uuringute sihtasutust. Parima tulemuse nimel tuleks eelistada rasvaseid kalu nagu lõhe, sardiinid, tuunikala, makrell, forell ja heeringas.
Väldi jogurti abil PMS-i
Yale’i teadurite sõnul on kuni 80% naistest on hädas premenstruaalse sündroomi ja sellega kaasnevate ebameeldivate sümptomitega. Põhjuseks on nende naiste närvisüsteemide tundlikkus östrogeeni- ja progesteroonitaseme kõikumise suhtes, mis esineb paratamatult igal kuul.
New Yorgi Columbia ülikooli teadlaste sõnul võib aga iga päev kahe topsitäie jogurti söömine vähendada nende sümptomite esinemise sagedust kuni 48%."Jogurtis on rikkalikult kaltsiumi, mineraali, mis rahustab närvisüsteemi ja takistab valulike sümptomite esinemist ka siis, kui hormoonid on tasakaalust väljas," selgitab Yale’i ülikooli professor ja günekoloog Mary Jane Minkin.
Taltsuta kroonilist valu kurkumi abil
Uuringud on näidanud, et populaarne Ida-India vürts kurkum on tegelikult valu leevendamises kolm korda tõhusam kui aspiriin, ibuprofeen või naprokseen. Lisaks võib see Cornelli ülikooli teadurite sõnul aidata vaigistada kroonilist valu kuni pooltel neist inimestest, keda vaevavad artriit ja ka fibromüalgia. Põhjuseks on see, et kurkumi toimeaine kurkumiin takistab kehal tootmast ensüümi tsükloksügenaas-2, mis vastutab valu põhjustavate eri hormoonide loomise eest, nagu selgitab toitumisteadlane dr Julian Whitaker, kes on kirjutanud raamatu "Reversing Diabetes". Uuringu põhjal on soovituslikuks igapäevaseks annuseks puistata veerand teelusikatäit seda vürtsi mis tahes riisi-, kana-, liha- või juurviljaroale.
Tõrju kaeraga endometriaalset valu
Endometrioosist tingitud valu leevendamise võtmeks võib osutuda iga päev kausitäie kaerahelbepudru söömine. Endometrioos tekib siis, kui emakast eralduvad väikesed limaskesta osad ja hakkavad kasvama väljaspool emakat. Ekspertide sõnul võivad need rändavad rakud muuta menstruatsiooni tõeliseks piinaks ja põhjustada nii tugeva põletiku, et päevade ajal tekivad tõsised krambid ning suur peavalu, mis võib kesta terve kuu läbi.
Õnneks võib kaerarikka dieedi kasuks otsustamine aidata esimese kuue kuu jooksul vähendada endometrioosist tingitud valu kuni 60% naistest. Kaerahelbed nimelt ei sisalda gluteeni – tülikat proteiini, mis põhjustab paljudes naistes põletikku ja muudab endometrioosi raskesti talutavaks, nagu selgitab doktor Peter Green, kes töötab Columbia ülikooli arstiteaduskonnas.
Leevenda jalavalu soolaga
Ekspertide sõnul esinevad igal aastal vähemalt kuuel miljonil ameeriklasel valusad sissekasvanud varbaküüned. Sissekasvanud küünte korrapärane leotamine soojas soolase veega täidetud kausis võib aga neid valulikke infektsioone ravida juba nelja päevaga, nagu väidavad California osariigi Stanfordi ülikooli teadlased.
Vette lisatud sool tõrjub põletikku ja on lisaks antibakteriaalse toimega, hävitades nõnda ruttu pisikud, mis põhjustavad paistetust ja valu. Lihtsalt lisa neli teelusikatäit soola iga liitri vee kohta, soojenda vesi kõrgeima talutava kuumuseni ja hoia haiget jalga vees umbes 20 minutit kaks korda päevas, kuni põletik taandub.
Väldi ananassi abil seedetrakti häireid
Kas sind vaevavad kõhugaasid? Umbes 200 grammi värsket ananassi päevas võib California osariigi Stanfordi ülikooli teadlaste sõnul vähendada valulikku puhitust 72 tunniga. Ananassis leidub nimelt proteolüütilisi ensüüme, mis kergendavad seedimist ning aitavad Ameerika Ühendriikide põllumajandusministeeriumi teadurite sõnul kiirendada valu põhjustavate proteiinide lagundamist maos ja peensooles.
Vähenda lihasvalu piparmündiga
Kas sul esineb lihaspingeid ja -valu? Kangekaelsed sõlmed lihastes võivad seal püsida tervelt mitu kuud, kui neid korralikult ei ravita, nagu ütleb loodusraviarst Mark Stengler, kes on raamatu "The Natural Physician’s Healing Therapies" autor. Ta soovitab kolm korda nädalas käia soojas vannis, mis on lõhnastatud kümne tilga piparmündiõliga. Soe vesi leevendab lihaseid ja piparmündiõli rahustab ka närve. See kooslus suudab Stengleri sõnul vähendada lihaskrampe 25% tõhusamalt kui apteegist ostetavad valuvaigistid ja vähendada tulevaste ägenemiste sagedust poole võrra.
Tervenda oma selga viinamarjade abil
Kas sind tüütab seljavalu? Kiire paranemise võti võib peituda viinamarjades. Hiljutised uuringud Ohio ülikoolis annavad mõista, et iga päev paarisaja grammi viinamarjade söömine võib pingul veresooni lõdvendada ja nõnda märkimisväärselt parandada kahjustatud seljakudede verevarustust, sageli isegi vaid kolme tunni jooksul pärast esimese kausitäie söömist. See on mõistagi hea uudis, sest selgroolülid ja lülivahekettad sõltuvad tervistavate toitainete ja hapniku saamiseks täielikult külgnevatest veresoontest, seega on Stengleri sõnul verevarustuse parandamine ülitähtis kahjustatud seljakudede ravimiseks.
Kaota vigastustest tingitud valu vee abil
New Yorgi Manhattani ülikooli ekspertide sõnul on võimalik panna alus kiirele taastumisprotsessile, kui juua igapäevaselt vaid kaheksa klaasitäit vett, olgu siis tegemist valuga jalgades, põlvedes või õlgades. Kuidas nii? Eksperdid kinnitavad, et vesi lahjendab ja aitab välja uhtuda histamiini – valu põhjustavat ühendit, mis valmib vigastatud kudedes.
"Pealegi on vesi üheks tähtsaks osaks luid katvate kõhrede, liigesevedeliku ja selgroo kõhreliste ketaste koostises," lisab professor Susan M. Kleiner, kes on raamatu "The Good Mood Diet" autor. "Ja kui nende kudede veevarustus on hea, liiguvad need sujuvalt ega põhjusta valu." Üks märkus: mõõda enne vee rüüpamist oma joogiklaas üle, et teha kindlaks, kui suur see tegelikult on. Tänapäeval on paljude mahlaklaaside mahutavus isegi üle 350 ml, mis tähendab, et viiest klaasitäiest peaks päevase normi jaoks piisama.
Ravi siinuseprobleeme mädarõikaga
Uusimad uuringud on näidanud, et sinusiit on Ameerika suurim krooniline terviseprobleem. See haigus ei põhjusta vaid ninakinnisust ja valu näopiirkonnas, vaid muudab ka kuus korda tõenäolisemaks üle kogu keha valu esinemise. Päästma tuleb mädarõigas! Saksa teadlaste kinnitusel kiirendab see pisaraid esile kutsuv maitseaine verevoolu ninakõrvalurgetesse, aidates nõnda avada ummistunud nina ja ravida põletikku kiiremini kui ninapihustid. Uuringu järgi on soovituslikuks annuseks võtta rõigast kaks korda päevas üks teelusikatäis (kas paljalt või kattena võileival või lihal), kuni sümptomid on kadunud.
Tohterda põiepõletikku mustsõstarde abil
New Jersey Rutgersi ülikooli teadlaste sõnul võib iga päev ühe tassitäie värskete või külmutatud mustsõstarde söömine või mustsõstramahla joomine vähendada kuseteede infektsiooni ohtu 60% võrra. Mustsõstardes peituvad nimelt tanniinid, taimsed ühendid, mis piiravad sisse põies probleeme tekitavad bakterid, nii et viimased ei saa kusagilt kinni hakata ega põletikku tekitada, nagu selgitab Rutgersi ülikooli teadlane professor Amy Howell.
Ravi suuhaavandeid meega
Araabia Ühendemiraatides asuva Dubai erialase meditsiinikeskuse teadlaste sõnul paranevad valulikud haavandid ja külmavillid retseptiravimiga võrreldes 43% kiiremini, kui neile neli korda päevas peale määrida pastoriseerimata mett kuni nahaprobleemide kadumiseni. Puhta mee naturaalsed ensüümid tõrjuvad uuringu autorite sõnul põletiku, hävitavad vaenulikud viirused ja kiirendavad kahjustatud kudede taastumist.
Võitle rinnavalu vastu linaseemnetega
Üks hiljutine uuring leidis, et kolme supilusikatäie linaseemnejahu lisamine igapäevasesse toidukavasse vähendas 12 nädala jooksul rindade tundlikkust ühel naisel kolmest. Teadlased viitavad selle põhjusena linaseemnete fütoöstrogeenidele, taimsetele ühenditele, mis takistavad rinnavalu tekitavaid äkilisi östrogeenitaseme kõikumisi.
Veel häid uudiseid: selle tervisliku seemne lisamiseks oma toidukavasse ei pea oleme pagarmeister. Lihtsalt puista linaseemnejahu kaerahelbepudrule, jogurtisse, õunakastmesse või lisa see mahedikesse ja juurviljadippi.
Ravi migreeni kohvi abil
Kas oled vastuvõtlik migreenidele? Püüa oma valuvaigistite toime parandamiseks need alla loputada kohviga. National Headache Foundationi teadurite sõnul parandab lisaks valuvaigistite võtmisele suure kohvitassi joomine ravimi toimet vähemalt 40% võrra, sõltumata sellist, millist apteegiravimit sa eelistad. Ekspertide sõnul stimuleerib kofeiin mao limaskesta, et see omandaks valuvaigisteid kiiremini ja tõhusamalt.
Taltsuta jalakrampe tomatimahlaga
Vähemalt üks inimene viiest on sageli hädas jalakrampidega. Kes on süüdlane? Kaaliumipuudus, mis esineb siis, kui see mineraal väljutatakse kehast dioreetikute, kõrge kofeiinisisaldusega jookide või sportimise ajal tugeva higistamise tõttu. Kui aga rüübata iga päev tassitäis kaaliumirikast tomatimahla, kiirendad esiteks oma keha taastumist, aga vähendad lisaks ka valulike krampide esinemise ohtu juba kümne päevaga, nagu väidavad UCLA ülikooli teadlased.
Tõlkinud: Joonas Orav
Allikas: välisajakirjandus

päikesemärkide omavaheline sobivus

1. Pidev võitlus ja poleemika (Jäär ja Jäär)
2. Suhted ei kesta kaua  (Sõnn ja Jäär)
3. Väga hea paat ( Kaksikud ja Jäär)
4. Raske kombinatsioon (Vähk ja jäär)
5. Kirglik suhe, üldiselt õnnelik paar (Lõvi ja Jäär)
6. Vaevalt et midagi head tuleb (Neitsi ja Jäär)
7. Enamikul juhtudest õnnelik paar (Kaalud ja Jäär)
8. Ei sobi (Skorpion ja Jäär)
9.  Sõprus ja rõõm (Kütt ja Jäär)
10. Mõlemad kangekaelsed, keeruline suhe (Kaljukits ja Jäär)
11. Erakordne suhe, täis erinevaid sündmusi (Veevalaja ja Jäär)
12. Ei ole kerge liit (Kalad ja Jäär)
13. Mõlemad on kangekaelsed, kumki ei taha alla anda (Sõnn ja Sõnn)
14. Erinevad temperamendid (Kaksikud ja Sõnn)
15. Kena paar, mõistavad üksteist ( Vähk ja Sõnn)
16. Liit võib ennast ammendada  (Lõvi ja Sõnn)
17. Kõik läheb hästi (Neitsi ja Sõnn)
18. Kogunevad kaebused ja solvumised (Kaalud ja Sõnn)
19. Ebatavalised juhtumised suhtes (Skorpion ja Sõnn)
20. Mitte mingisugust üksteisemõistmist (Kütt ja Sõnn)
21. Kõik on hästi nii sõpruses, kui armastuses(Kaljukits ja Sõnn)
22. Võivad loota üksteisele (Veevalaja ja Sõnn)
23. Hea paar (Kalad ja Sõnn)
24. Mõistavad hästi üksteist (Kaksik ja Kaksikud)
25. Palju solvumisi (Vähk ja Kaksikud)
26. Imepärane paar (Lõvi ja kaksikud)
27. Kooslus pole just kõige parem ( Neitsi ja Kaksikud)
28. Armastav suhe, rõõmus suhtlus (Kaalud ja Kaksikud)
29. Mitte kõige parem liit ( Skorpion ja Kaksikud)
30. Õpite üksteist kuulama (Kütt ja Kaksikud)
31. Ainult tugev armastus saab neid ühendada (Kaljukits ja Kaksikud) 
32. Palju seiklusi ja rõõmu (Veevalaja ja Kaksikud) 
33. Liiga erinevad, et olla õnnelik (Kalad ja Kaksikud) 
34. Väga hästi sobivad (Vähk ja Vähk)
35. Pole paha paar, mõlemad peavad leidma kompromissi (Lõvi ja Vähk) 
36. Soojad ja õrnad tunded (Neitsi ja Vähk) 
37. Halvasti mõistavad üksteist (Kaalud ja Vähk) 
38. Huvitav aga väga raske üksteisega (Scorpion ja Vähk)
39. Särav ja mitmetahuline, kuid petlik liit (Kütt ja Vähk)  
40. Head on vähe (Kaljukits ja Vähk)
41. Häbi, solvumised ja üksteise mitte mõistmised (Veevalaja ja Vähk) 
42. Palju õnnelikke päevi (Kalad ja Vähk) 

43. Ilus paar ( Lõvi ja Lõvi)
44. Vähe head, suured tülid ( Neitsi ja Lõvi)
45. Edukas suhe ( Kaalud ja Lõvi)
46. Kõik hea, aga tülid on vältimatud (Skorpion ja Lõvi) 
47. Õnnelik suhe, teevad kõik üksteise jaoks (Kütt ja Lõvi) 
48. Paljud raskuseid, vähe romantikat (Kaljukits ja Lõvi) 
49. Neil kahel on koos halb, ebakindlus ja närvilisus (Veevalaja ja Lõvi) 
50. Lühiajaline suhe (Kalad ja Lõvi) 
51. Täielik üksteismõistmine, kuid võib  ka igav olla (Neitsi ja Neitsi) 
52. Ideaalne paar (Kaalud ja Neitsi) 
53. Kui ületavad raskused, saavad väga õnnelikuks ( Skorpion ja Neitsi)
54. Ära proovi (Ambur ja Neitsi)
55. Paremat on raske soovida (Kaljukits ja Neitsi)
56. Soovimatus üksteist mõista (Veevalaja ja Neitsi) 
57. Ei mõista teineteist (Kalad ja Neitsi)
58. Tekivad raskuseid ja probleeme, kuid nad on lahutamatud (Kaalud ja Kaalud)  
59. Palju meeldivaid tundeid (Skorpion ja Kaalud)
60. Soovi korral on võimalik saavutada hea suhe (Kütt ja Kaalud)  
61. Armastusega on  sellel vähe ühist (Kaljukits ja Kaalud) 
62. Kõik on suurepärane (Veevalaja ja Kaalud) 
63. Mitte midagi pole ühist (Kalad ja Kaalud) 
64. Üheskoos - plahvatusohtlik segu (Skorpion ja Skorion)
65. On sõprus ja armastus! (Skorpion ja Kütt) 
66. Väga kena liit (Kaljukits ja Skorpion) 
67. Kui hästi püüate, siis läheb kõik hästi (Veevalaja ja Skorpion) 
68. Ideaalne suhe (Kalad ja Skorpion) 
69. Ei anna üksteisele järgi (Kütt ja Kütt) 
70. Armastust ei tule (Kaljukits ja Kütt) 
71. Palju ühiseid huve (Veevalaja ja Kütt) 
72. Konfliktid on vältimatud. Suhtele hinne 3 (Kalad ja Kütt)
73. Harva õnnelikud (Kaljukits ja Kaljukits)
74. Lühiajaline suhe (Veevalaja ja Kaljukits)
75. Saavad õnnelikeks (Kalad ja Kaljukits)
76. Sümpaatia, kuid on ükskõiksed üksteise suhtes (Veevalaja ja Veevalaja) 
77. Halb kokkusobivus (Kalad ja Veevalaja)
78. Igavus suhe (Kala ja Kala)

Loo ise koju hea energia

http://koduhaldjas.blogspot.com/2014/03/loo-ise-koju-hea-energia.html?spref=fb

Rahulolu saavutamise üks oluline kriteerium on ilus, mugav ja turvaline kodu. Loomulikult on rahulolu hind ja tulemus igaühe jaoks erinev ja see sõltuv eelkõige meie isiklikest eelistustest, vajadustest ja sisetundest.
Kuidas rahulolu saavutada? Juba 5000 aastat tagasi pani hiina õpetlane Fu Xi esmakordselt kirja feng shui ühe põhialuse: oluline on tagada inimese turva- ja heaolutunne.

Turvatunne – hea energia valem

Tundub, et hea energia valem on meile nüüd teada ja selleks on "turvaline, kaitstud tunne". Turvalisuse mõiste on aga aastatuhandete jooksul oluliselt muutunud. Tänapäeval mõistame sõnapaari "turvaline tunne" all eelkõige füüsilist kaitset välismaailmast tuleva võimaliku rünnaku eest. Vanad hiinlased tajusid turvalisuse tunde all hoopis inimese paigutumist ruumis ja seda kirjeldati nii nagu hiinlastele omane erinevate loodusmärkide seletuste abil.

4 elementi ruumis

Feng shui õpetus on saanud alguse eelkõige loodusvaatlustest ja nende kirjeldamisest. Palju hilisemas perioodis, umbes 2500-3000 aastat tagasi, toodi peamiselt välistingimustes rakendatav feng shui ka ruumi sisse. Sellest lähtuvalt on ka nelja elemendi kirjeldused seotud eelkõige loodusega. Vabalt, inimese jaoks positiivselt liikuva chi energiaga ruumis on olemas neli olulist elementi ja need on – jõgi, künkad, kalju ja tasane maa. Sama teooriat saab rakendada ka aias, ettevõttes, riigis tervikuna ja loomulikult inimeses endas.

Kindel kui kalju ja kiire kui vesi

Kalju see on tugev ja kindel toes, mis sümboliseerib poliitilist-majanduslikku võimu riigis, inimese skeletti ja ruumi üht tervet avadeta seina. Künkad need on abivahendid turvatunde saavutamisel. Küngaste all mõistame erinevaid riiklike struktuure ja asutusi, inimese puhul on tegemist käte ja jalgadega, et vajadusel põgeneda, aga ka ennast kaitsta. Ruumis tähendavad künkad sellist seina, kus on olemas akna- või ukseava. Seina, mille konstruktsioon pole küll nii tugev kui avata seina puhul, kuid siiski piisavalt turvatutunnet pakkuv.

Jõgi sümboliseerib kiiret infoliikumist, millega võivad kaasneda olulised poliitilised diskussioonid ja kiired otsused, mis enamasti on seotud suure rikkuse, rahaga. Inimese puhul on infovahetusega seotud kõrvad, silmad, suu, kompimine – kõik see millega suudame välismaailmast infot hankida. Ruumis on kiire infovahetusega seotud aknad ja uksed. Seetõttu pole voodi paigutamine akna alla või akna ja ukse vahelisele alale eriti mõttekas, sest kiire info liikumine üle magaja toob vilkad unenäod.

Tasane maa toob riigile kasvu, arengut ja õigete ostuste puhul õitsengu. Inimese puhul tagab kasvu ja muutuse hea seedimine, korrapärane hingamine ning südametegevus. Ruumis on tasane maa seotud eelkõige tühja põrandapinna ja avarusega, kus hea energia rohkendab talle sarnast energiat, toites seeläbi selle kodu elanikke positiivse energiaga.

Magamistuba – turvaline pesa


 Magamistoale esitame kõrgendatud turvatunde vajaduse, sest tegemist on meie isikliku ruumiga, kuhu igaühel pole asja. Parim voodi paigutamise viis ruumis on peatsiga kalju ehk avadeta, terve seina poole. Voodi külgedele peab jääma piisavalt kaitsvat küngast ehk terve seinapinda, mis aitab voodisolijal pesa efekti luua. Vähemtähtis ei ole ka see, et saame voodis olles, end liigselt pingutamata, jälgida nii akent kui ust. Kaheinimese voodisse peab kindlasti pääsema mõlemalt küljelt, sest nii pääseb chi energia võrdselt mõlema magaja juurde.
Seega on magamistoa puhul soositud selline ruum, mille uks asub keskosast pisut paremal ja et ruumi ust avades ei langeks pilk kõigepealt voodisse, vaid millelegi muule huvitavale.

Lapse tuba vajab erilist tähelepanu

Laps, kes on vastuvõtlik igasugustele mõjuritele, vajab kaitstud ruumi selleks, et rahulikult magada ja segamatult õppida. Lapse õppelaud paigutatakse tavaliselt akna alla, et maksimaalselt valgust saada. Seejuures unustatakse ära lapse kukal ja selg, täpsemalt kuhu on need õppimise ajal suunatud. Juhul kui lapse õppekoht on seljaga ukse poole, siis võite olla kindlad, et laps teeb oma koduseid töid igal pool mujal, mitte ainult oma laua taga. Miks? Kindlasti on teist igaüks tajunud, kui ebamugav on istuda ruumis seljaga ukse poole. Iga hääl sunnib teid ringi pöörama ja olukorda hindama. Kuid kas nii saab keskendunult õppida? Oluline on samuti voodikoha valik. Taas kord tuleb tähele panna seda, et voodi peab asuma kalju taolise seina ääres, mitte aga kiire infoliikumise teel.

Töökoht, elutuba …

Nelja elemendi põhimõtet saab rakendada igas ruumis. Hea on teha tööd kabinetis, kus istud nagu "troonil" – selg vastu seina või riiulit ja pilk suunatud uksele. Ka elutoas on hea turvaline tunne sellisel istekohal, mis on paigutatud terve seinapinna vastu. Suurte avatud tubade puhul on soovitav kasutada istumiskohal kõrget seljatuge, suuri patju või hoopis madalat riiulit selja taga kaitseks. Hinnatud on kõrge seljatoega mugavad tugitoolid. Keset ruumi asuva söögilaua taga istujaile pakub turvatunnet aga kõrge leeniga tool ja käetoed. Kõik, mis ruumis toimub, talletub energeetiliselt ruumi seintesse, asjadesse kui ka inimestesse, sest pikaajalisel kooselu jooksul tekib inimeste ja asjade vahel nn ühisenergia. Kui me kodu ei paku meile kaitset, turvatunnet hakkame üsna pea otsima põhjuseid, et siit ära olla – seal kus on turvalisem ja mugavam.

Wednesday, May 27, 2015

21 inspireerivat elutarkust Mai-Agate Väljatagalt!

Tuesday, May 19, 2015

Veel e-ainetest juttu

http://krista6.weebly.com/uploads/6/6/7/2/6672569/e-ained.pdf


E-ained

https://www.arst.ee/et/Uudised-ja-artiklid/Kuu-teemad/34705/e-ained-toidus

E-ained toidus

Üha rohkem eestlasi on hakanud hoolima oma tervisest, hinnates sealjuures kvaliteetset ja puhast toitu.
Tehes valiku mahekauba kasuks, saab kindel olla, et vilju on kasvatatud ilma taimekaitsevahenditeta ning valmistoodetesse pole lisatud kunstlikke E-aineid.
Tihti tuleb aga valik teha suurpoodides müüdavate toodete seast, milles paratamatult leidub E-aineid. Alljärgnevalt leiad vastused küsimustele – millised on toidu lisaained, miks neid toitudesse lisatakse ning milliseid lisaaineid tervislik toituja kindlasti vältima peaks.
E-täht koos numbrikoodiga.
Kui valmistoitude pakenditel peenes kirjas koostist lugeda, siis selgub, et lisaks tavapärastele toiduainetele sisaldub enamikus neist ka mingi võõrapärase nimega ühend või E-täht koos numbrikoodiga. E ja numbrikoodiga tähistatakse Euroopa Liidus toidu lisaaineid, kuid toidu lisaaine võib pakendil olla välja kirjutatud ka täispika nimetusega (nt E 621 või naatriumglutamaat).
Toidu lisaaineid saadakse kolmel erineval viisil: kõige süütumad on ained, mis on eraldatud mõnest toiduainest või muust looduslikust ainest (nt sojaletsitiin E 322), teise rühma moodustavad ained, mis on saadud toidust sünteesi teel (nt sidrunhape E 300), kolmandasse rühma kuuluvad tervisele kõige kahjulikumad ning enim kõrvalmõjusid tekitavad sünteetilised (tehis) lisaained, millel looduses analoogi ei leidu (nt suhkruasendaja aspartaam E 951)
Kas lisaained on  ohutud?
Toidu lisaaineid kasutab tööstus eesmärgiga pidurdada toote riknemist, parandada välimust, struktuuri, maitset, aroomi või mõnda muud omadust. Toidu lisaainetele on küll seatud riiklikud piirnormid – mis kogustes neid tohib toodetes leiduda, kuid paraku on see riigiti erinev – mis ühes kohas lubatud, see teises riigis keelatud – see omakorda näitab ohumärki, kui mingit lisaainet kusagil inimtoiduks sobilikuks ei peeta. Pealegi on lisaainete koguste taluvus arvestatud n-ö keskmise inimese järgi. Võite vaid mõelda, kui u 70 kg kaaluv inimene tohiks ohutult süüa päevas mõned viinerid, siis pakkudes sellist toitu 15 kg kaaluvale lapsele, on tagajärjed teistsugused. Alati ei pruugi kõik kohe silmaga nähtav või käegakatsutav olla, terviserisk on igal juhul kujundatud ning raskemad haigused võivad jääda tulevikku.
 On tehtud sadu uuringuid ning ära tõestatud, et mitmed haigused inimestel on tingitud valest toitumisest ja vähesest liikumisest. Southamptoni ülikooli teadurid uurisid eelnevalt mitte hüperaktiivselt käitunud lapsi, kellele uuringute käigus segati kokku erinevaid värv- ja säilitusainetega toite ja jooke. Uuringute käigus selgus, et lastes kasvas oluliselt hüperaktiivsuse tase. Siinkohal tuleks mainida, et tegu polnud ebaeetiliste “katsetega” ning uuringutes ei kasutatud ei rohkem ega vähem keemiat kui esineb tavalistes poesmüüdavates igapäevasöökides.
Kas on olemas  ilma  E-aineteta  toitu?
Kui hakata täpsemalt uurima, millistes toitudes E-aineid leidub, siis esmalt võib ära ehmuda küll – raske on poes leida toodet, millesse poleks lisatud E-aineid. Kas ilma E-aineteta ei saaks? Kui aga vorst poelettidel ei näeks enam välja nii ilus ja roosa, vaid oleks kergelt hallikas, või jäätis oleks nii kõva, et selle küljest tuleks sügavkülmast võttes kirvega tükki raiuda, või kas pruunikskuivanud aprikoosid näeksid välja isuäratavad…
 Suur hulk lisaaineid lisatakse toidu välimuse “müügikõlblikumaks” muutmise pärast, inimene sööb ju ka silmadega. Eelkõige just säilitusaineid aga kasutatakse tootja huvides, et toodet võimalikult kaua müüa saaks – nii ongi lisatud säilitusaineid pea kõikidesse meie igapäevastesse toodetesse – sinkidesse, saiadesse, juustudesse, jogurtitesse, mahladesse jne. Poest leiab küll mitmeid tooteid, mille pakendi peale on tootja suurelt kirjutanud “ei sisalda säilitusaineid” – see aga ei välista, et selles tootes ei leidu teisi toidu lisaaineid nagu nt värvained või kunstlikud magusained, ka nende seas on tervisele kahjulikke aineid (säilitusainete grupp   on   vaid   tähistatuna E 200–E 299). Ka ei saa toidukaubast rääkides juba ammu tõmmata võrdusmärki sõnade “eestimaine” ning “lisaainetevaba” vahele. Mitte üksnes väljamaised tootjad, vaid ka Eesti tootjad võivad (Eestis kasvatatud toorainest) toodetesse lisada kahjulikke toidu lisaaineid.
Millised on sagedasemad  E-ainete  grupid?
Kõiki E-aineid koos kõrvalmõjudega  pähe  õppida  on liialt keeruline, kuid valikute lihtsustamiseks olgu välja toodud, mida tuleks tervislikul toitujal vältida:
Värvained (E 100–E 199) – ohtu tuleks märgata erinevates värvilistes toodetes nagu kommid, jäätised, limonaadid, närimiskummid, jogurtid, kompotid, aga ka vorstid ja saiatooted. Värvained on enim allergiat tekitavad toidu lisaained. Nii mõnedki varem kasutatud toiduvärvid on osutunud ohtlikuks ning riigiti on samuti erinev, mida lubatakse kasutada. On olemas ka ohutuid looduslikke värvaineid, millel puuduvad tervisele kahjulikud kõrvalmõjud.
Säilitusained (E 200–E 299) – see grupp on kõige laiem, kusjuures ka suhteliselt lühikest aega säilivad tooted võivad sisaldada säilitusaineid. Nt kui leib või sai säilib tavapäraselt värskena umbes 3 päeva, siis säilitusainetega on aega pikendatud kuni nädalani. Säilitusaineid leidub ka kõikides vorsti- ja singitoodetes, paljudes juustudes, jogurtites, kohupiimades, küpsistes, kuivatatud puuviljades ja mahlades. Säilitusained põhjustavad allergilisust, astmat ja ärrituvust. Toiduained võivad rikneda kahel viisil. Esimesel, mis kujutab ohtu inimesele, võivad toiduainetes arenevad bakterid, pärmid või hallitusseened põhjustada toiduinfektsioone või toota mürke. Teisel juhul võib toiduaine säilitamisel kaotada iseloomuliku maitse, halveneb välimus.
Maitsetugevdajad    (E 620–E 623) – enimkasutatav neist on naatrium(vesinik)glutamaat (E621), mis annab töödeldud toitudele soolase meki – seda leidub praktiliselt eranditult kõikides vorstides, sinkides, frikadellides, pelmeenides ja grill-lihades, samuti puljongikuubikutes, maitseainete segudes, kartulikrõpsudes jt ülisoolastes toodetes. Maitsetugevdajad põhjustavad närvilisust ja kergesti ärrituvust, neid sisaldavaid toite ei tohiks (väike)lapsed süüa. Naatriumglutamaati on aastatuhandeid kasutatud hiina köögis. Osal inimestest võib rohke naatriumglutamaat toidus põhjustada haiguslikke nähtusi – näo ja rindkere punetust või valu, kuumatunnet, peavalu, mis kaovad poole tunni möödudes. Seda nähtust on hakatud nimetama “hiina restorani sündroomiks”. Avalikkuse survel on hiina restoranid vähendanud selle maitseintensiivistaja koguseid roogades.
Sünteetilised suhkruasendajad (E 950–E 954) – neid leidub karastusjookides, mahlades, moosides, vähesel määral ka jogurtites. Magusained ei anna süsivesikuid, nagu seda teeb suhkur – nende mõju on aga pigem vastupidine loodetule, need ei langeta kehakaalu, vaid kujundavad terviseriski. Suhkruasendajad on kunstlikud ning tervisele kahjulikud E-ained, mis võivad põhjustada kõrvaltoimeid nagu närvilisus, depressioon või isegi kantserogeensus. Magusainete grupp on keelatud muuhulgas USAs ja Inglismaal, neid ei ole soovitav tarbida rasedatel ega lastel.
Light-tooted – light-märgistusega tooted ei kuulu küll E-ainete klassifikatsiooni, kuid äramärkimist vajavad need siiski, kuna toovad organismile kasu asemel pigem kahju. Inimestele on suudetud selgeks teha, et suhkur ja rasv pole tervisele kasulik, seetõttu on nutikad suurtööstused mõelnud välja suhkruvabu ning light-tooteid – näib tore, aga kui süüvida põhjalikumalt, tulevad välja karmid tõed. Nagu eelpool mainitud, on paljudes karastusjookides, mahlades, moosides ja piimatoodetes suhkur asendatud suhkruasendajatega – sellest nende toodete light-märgistus tulebki – tervisliku toitumise seisukohast on aga suhkruasendajad kahjulikumad kui suhkur ise ning selliste toodete “tervislikkus” seisneb vaid vähemas hulgas kalorites.
Teine ohugrupp on vähendatud rasvasisaldusega tooted, milles samuti kasutatakse light-märgistust – kehakaalu vähendamiseks või normishoidmiseks tundub eriti loogiline osta sellise märgistusega tooteid, kuid tervislikkuse seisukohast on see väär. Kui lehmapiimas on rasvaprotsent 4–5, siis poelettidel märkame müügil ka 0,1%-lise rasvasisaldusega piimatooteid – neist toodetest ei suuda organism kaltsiumi omastada, seetõttu tuleks eelkõige lastele, kelle luud alles kasvavad, anda kaltsiumi imendumiseks just rasvasemaid piimatooteid.
Hüdrogeenitud rasvad (transrasvad) – ei kuulu samuti otseselt E-ainete kategooriasse, kuid nende kestev tarbimine on oluline südame ja veresoonkonna haiguste põhjustaja. Oma olemuselt on hüdrogeenitud rasv tahkestatud taimeõli; tervisele ohtlik on aga see meetod, kuidas seda valmistatakse. Hüdrogeenitud rasvu leidub toodetes, kus kasutatakse margariini (mitte segi ajada võiga) – erinevad küpsetised ja kondiitritooted, maiustused, aga ka paljud kohukesed ja loomulikult ka margariin ise, mida kasutatakse leivamäärdena.
Tervise seisukohast on parem kasutada leivamäärdena ning küpsetistes ehtsat võid, mitte margariine, mis põhjustavad veresoonte lupjumist ning sisaldavad lisaks transrasvadele säilitusaineid ning sünteetilisi antioksüdante. On tõestatud, et hüdrogeenitud rasvad põhjustavad südame ja veresoonkonna haigusi. Hüdrogeenitud rasvade peamine kasutamispõhjus valmistoodetes on odavus. Hüdrogeenitud taimseid rasvu ei tohiks segi ajada kvaliteetsete külmpressitud (rafineerimata) taimsete õlidega – viimased on tervise seisukohast lausa vajalikud täisväärtuslikuks toitumiseks.
Loe lisa järgmisest Terviselehest
Toidu lisaainete põhilised grupid on järgmised:
*  Toiduvärvid (E 100 – E 199).
*  Säilitusained (E 200 – E 299).
*  Antioksüdandid (E 300 – E 399).
*  Emulgaatorid, stabilisaatorid ja paksendajad (E 400 – E 499).
*  Mitmesugused muud lisaained (E 500 – E 1500) – happed, alused ja nende soolad, aroomiained, želeerijad, pakendamisgaasid ja vahutekitajad.

E-ained toidus

Üha rohkem eestlasi on hakanud hoolima oma tervisest, hinnates sealjuures kvaliteetset ja puhast toitu.
Tehes valiku mahekauba kasuks, saab kindel olla, et vilju on kasvatatud ilma taimekaitsevahenditeta ning valmistoodetesse pole lisatud kunstlikke E-aineid.
Tihti tuleb aga valik teha suurpoodides müüdavate toodete seast, milles paratamatult leidub E-aineid. Alljärgnevalt leiad vastused küsimustele – millised on toidu lisaained, miks neid toitudesse lisatakse ning milliseid lisaaineid tervislik toituja kindlasti vältima peaks.
E-täht koos numbrikoodiga.
Kui valmistoitude pakenditel peenes kirjas koostist lugeda, siis selgub, et lisaks tavapärastele toiduainetele sisaldub enamikus neist ka mingi võõrapärase nimega ühend või E-täht koos numbrikoodiga. E ja numbrikoodiga tähistatakse Euroopa Liidus toidu lisaaineid, kuid toidu lisaaine võib pakendil olla välja kirjutatud ka täispika nimetusega (nt E 621 või naatriumglutamaat).
Toidu lisaaineid saadakse kolmel erineval viisil: kõige süütumad on ained, mis on eraldatud mõnest toiduainest või muust looduslikust ainest (nt sojaletsitiin E 322), teise rühma moodustavad ained, mis on saadud toidust sünteesi teel (nt sidrunhape E 300), kolmandasse rühma kuuluvad tervisele kõige kahjulikumad ning enim kõrvalmõjusid tekitavad sünteetilised (tehis) lisaained, millel looduses analoogi ei leidu (nt suhkruasendaja aspartaam E 951)
Kas lisaained on  ohutud?
Toidu lisaaineid kasutab tööstus eesmärgiga pidurdada toote riknemist, parandada välimust, struktuuri, maitset, aroomi või mõnda muud omadust. Toidu lisaainetele on küll seatud riiklikud piirnormid – mis kogustes neid tohib toodetes leiduda, kuid paraku on see riigiti erinev – mis ühes kohas lubatud, see teises riigis keelatud – see omakorda näitab ohumärki, kui mingit lisaainet kusagil inimtoiduks sobilikuks ei peeta. Pealegi on lisaainete koguste taluvus arvestatud n-ö keskmise inimese järgi. Võite vaid mõelda, kui u 70 kg kaaluv inimene tohiks ohutult süüa päevas mõned viinerid, siis pakkudes sellist toitu 15 kg kaaluvale lapsele, on tagajärjed teistsugused. Alati ei pruugi kõik kohe silmaga nähtav või käegakatsutav olla, terviserisk on igal juhul kujundatud ning raskemad haigused võivad jääda tulevikku.
 On tehtud sadu uuringuid ning ära tõestatud, et mitmed haigused inimestel on tingitud valest toitumisest ja vähesest liikumisest. Southamptoni ülikooli teadurid uurisid eelnevalt mitte hüperaktiivselt käitunud lapsi, kellele uuringute käigus segati kokku erinevaid värv- ja säilitusainetega toite ja jooke. Uuringute käigus selgus, et lastes kasvas oluliselt hüperaktiivsuse tase. Siinkohal tuleks mainida, et tegu polnud ebaeetiliste “katsetega” ning uuringutes ei kasutatud ei rohkem ega vähem keemiat kui esineb tavalistes poesmüüdavates igapäevasöökides.
Kas on olemas  ilma  E-aineteta  toitu?
Kui hakata täpsemalt uurima, millistes toitudes E-aineid leidub, siis esmalt võib ära ehmuda küll – raske on poes leida toodet, millesse poleks lisatud E-aineid. Kas ilma E-aineteta ei saaks? Kui aga vorst poelettidel ei näeks enam välja nii ilus ja roosa, vaid oleks kergelt hallikas, või jäätis oleks nii kõva, et selle küljest tuleks sügavkülmast võttes kirvega tükki raiuda, või kas pruunikskuivanud aprikoosid näeksid välja isuäratavad…
 Suur hulk lisaaineid lisatakse toidu välimuse “müügikõlblikumaks” muutmise pärast, inimene sööb ju ka silmadega. Eelkõige just säilitusaineid aga kasutatakse tootja huvides, et toodet võimalikult kaua müüa saaks – nii ongi lisatud säilitusaineid pea kõikidesse meie igapäevastesse toodetesse – sinkidesse, saiadesse, juustudesse, jogurtitesse, mahladesse jne. Poest leiab küll mitmeid tooteid, mille pakendi peale on tootja suurelt kirjutanud “ei sisalda säilitusaineid” – see aga ei välista, et selles tootes ei leidu teisi toidu lisaaineid nagu nt värvained või kunstlikud magusained, ka nende seas on tervisele kahjulikke aineid (säilitusainete grupp   on   vaid   tähistatuna E 200–E 299). Ka ei saa toidukaubast rääkides juba ammu tõmmata võrdusmärki sõnade “eestimaine” ning “lisaainetevaba” vahele. Mitte üksnes väljamaised tootjad, vaid ka Eesti tootjad võivad (Eestis kasvatatud toorainest) toodetesse lisada kahjulikke toidu lisaaineid.
Millised on sagedasemad  E-ainete  grupid?
Kõiki E-aineid koos kõrvalmõjudega  pähe  õppida  on liialt keeruline, kuid valikute lihtsustamiseks olgu välja toodud, mida tuleks tervislikul toitujal vältida:
Värvained (E 100–E 199) – ohtu tuleks märgata erinevates värvilistes toodetes nagu kommid, jäätised, limonaadid, närimiskummid, jogurtid, kompotid, aga ka vorstid ja saiatooted. Värvained on enim allergiat tekitavad toidu lisaained. Nii mõnedki varem kasutatud toiduvärvid on osutunud ohtlikuks ning riigiti on samuti erinev, mida lubatakse kasutada. On olemas ka ohutuid looduslikke värvaineid, millel puuduvad tervisele kahjulikud kõrvalmõjud.
Säilitusained (E 200–E 299) – see grupp on kõige laiem, kusjuures ka suhteliselt lühikest aega säilivad tooted võivad sisaldada säilitusaineid. Nt kui leib või sai säilib tavapäraselt värskena umbes 3 päeva, siis säilitusainetega on aega pikendatud kuni nädalani. Säilitusaineid leidub ka kõikides vorsti- ja singitoodetes, paljudes juustudes, jogurtites, kohupiimades, küpsistes, kuivatatud puuviljades ja mahlades. Säilitusained põhjustavad allergilisust, astmat ja ärrituvust. Toiduained võivad rikneda kahel viisil. Esimesel, mis kujutab ohtu inimesele, võivad toiduainetes arenevad bakterid, pärmid või hallitusseened põhjustada toiduinfektsioone või toota mürke. Teisel juhul võib toiduaine säilitamisel kaotada iseloomuliku maitse, halveneb välimus.
Maitsetugevdajad    (E 620–E 623) – enimkasutatav neist on naatrium(vesinik)glutamaat (E621), mis annab töödeldud toitudele soolase meki – seda leidub praktiliselt eranditult kõikides vorstides, sinkides, frikadellides, pelmeenides ja grill-lihades, samuti puljongikuubikutes, maitseainete segudes, kartulikrõpsudes jt ülisoolastes toodetes. Maitsetugevdajad põhjustavad närvilisust ja kergesti ärrituvust, neid sisaldavaid toite ei tohiks (väike)lapsed süüa. Naatriumglutamaati on aastatuhandeid kasutatud hiina köögis. Osal inimestest võib rohke naatriumglutamaat toidus põhjustada haiguslikke nähtusi – näo ja rindkere punetust või valu, kuumatunnet, peavalu, mis kaovad poole tunni möödudes. Seda nähtust on hakatud nimetama “hiina restorani sündroomiks”. Avalikkuse survel on hiina restoranid vähendanud selle maitseintensiivistaja koguseid roogades.
Sünteetilised suhkruasendajad (E 950–E 954) – neid leidub karastusjookides, mahlades, moosides, vähesel määral ka jogurtites. Magusained ei anna süsivesikuid, nagu seda teeb suhkur – nende mõju on aga pigem vastupidine loodetule, need ei langeta kehakaalu, vaid kujundavad terviseriski. Suhkruasendajad on kunstlikud ning tervisele kahjulikud E-ained, mis võivad põhjustada kõrvaltoimeid nagu närvilisus, depressioon või isegi kantserogeensus. Magusainete grupp on keelatud muuhulgas USAs ja Inglismaal, neid ei ole soovitav tarbida rasedatel ega lastel.
Light-tooted – light-märgistusega tooted ei kuulu küll E-ainete klassifikatsiooni, kuid äramärkimist vajavad need siiski, kuna toovad organismile kasu asemel pigem kahju. Inimestele on suudetud selgeks teha, et suhkur ja rasv pole tervisele kasulik, seetõttu on nutikad suurtööstused mõelnud välja suhkruvabu ning light-tooteid – näib tore, aga kui süüvida põhjalikumalt, tulevad välja karmid tõed. Nagu eelpool mainitud, on paljudes karastusjookides, mahlades, moosides ja piimatoodetes suhkur asendatud suhkruasendajatega – sellest nende toodete light-märgistus tulebki – tervisliku toitumise seisukohast on aga suhkruasendajad kahjulikumad kui suhkur ise ning selliste toodete “tervislikkus” seisneb vaid vähemas hulgas kalorites.
Teine ohugrupp on vähendatud rasvasisaldusega tooted, milles samuti kasutatakse light-märgistust – kehakaalu vähendamiseks või normishoidmiseks tundub eriti loogiline osta sellise märgistusega tooteid, kuid tervislikkuse seisukohast on see väär. Kui lehmapiimas on rasvaprotsent 4–5, siis poelettidel märkame müügil ka 0,1%-lise rasvasisaldusega piimatooteid – neist toodetest ei suuda organism kaltsiumi omastada, seetõttu tuleks eelkõige lastele, kelle luud alles kasvavad, anda kaltsiumi imendumiseks just rasvasemaid piimatooteid.
Hüdrogeenitud rasvad (transrasvad) – ei kuulu samuti otseselt E-ainete kategooriasse, kuid nende kestev tarbimine on oluline südame ja veresoonkonna haiguste põhjustaja. Oma olemuselt on hüdrogeenitud rasv tahkestatud taimeõli; tervisele ohtlik on aga see meetod, kuidas seda valmistatakse. Hüdrogeenitud rasvu leidub toodetes, kus kasutatakse margariini (mitte segi ajada võiga) – erinevad küpsetised ja kondiitritooted, maiustused, aga ka paljud kohukesed ja loomulikult ka margariin ise, mida kasutatakse leivamäärdena.
Tervise seisukohast on parem kasutada leivamäärdena ning küpsetistes ehtsat võid, mitte margariine, mis põhjustavad veresoonte lupjumist ning sisaldavad lisaks transrasvadele säilitusaineid ning sünteetilisi antioksüdante. On tõestatud, et hüdrogeenitud rasvad põhjustavad südame ja veresoonkonna haigusi. Hüdrogeenitud rasvade peamine kasutamispõhjus valmistoodetes on odavus. Hüdrogeenitud taimseid rasvu ei tohiks segi ajada kvaliteetsete külmpressitud (rafineerimata) taimsete õlidega – viimased on tervise seisukohast lausa vajalikud täisväärtuslikuks toitumiseks.

Toidu lisaainete põhilised grupid on järgmised:
*  Toiduvärvid (E 100 – E 199).
*  Säilitusained (E 200 – E 299).
*  Antioksüdandid (E 300 – E 399).
*  Emulgaatorid, stabilisaatorid ja paksendajad (E 400 – E 499).
*  Mitmesugused muud lisaained (E 500 – E 1500) – happed, alused ja nende soolad, aroomiained, želeerijad, pakendamisgaasid ja vahutekitajad.



 http://toidutare.ee/toidust/toit_kui_ravim/712C/

Ettevaatust: toiduvärvid kahjustavad laste tervist
Toidu lisaainetest on just toiduvärvid kutsunud esile kõige negatiivsema hoiaku, sest neid lisatakse vaid silmailuks. Euroopa Liidus ja ka Eestis on lubatud magusatööstuses kasutada 12 sünteetilist värvainet, sh ka asovärve. Lubatud ainete nimekiri muutub pidevalt vastavalt uutele uurimistulemustele.
Kui mõni toode on väga erksavärviline, on seda tõenäoliselt värvitud asovärviga. Näiteks asorubiin (E122) on Euroopa Liidus lubatud, kuid USAs ja Kanadas keelatud. Eriti ohtlikud on toiduvärvid väikelastele, kes oma kehakaalu kohta tarbivad rohkelt maiustusi ja karastusjooke. Lapsed, kes söövad eelkõige punaseid (E122, E124, E127) maiustusi, saavad suurima värvide doosi ööpäevas, mis võib ületada ka soovitusliku päevase koguse (ADI-arvu).
Taani Southamptoni ülikoolis läbi viidud uuring tõestas toiduvärvide kahjulikku mõju 3- ja 8–9aastaste laste tervisele: need põhjustasid hüperaktiivsust, vähendasid keskendumis- ja õpivõimet. Selle uuringu põhjal osutusid ohtlikeks toiduvärvideks asovärvid E102 (tartrasiin), E104 (kinoliinkollane), E110 (päikeseloojangukollane), E122 (asorubiin), E124 (erkpunane 4R) ja E129 (võlupunane AC). Eriti just E102 ehk tartrasiin võib tekitada lastel üliaktiivsust ja käitumishäireid (ärritatus, rahutus, unehäired, keskendumis- ja õpiraskused).

Ohtlikud konservandid E249 ja E250

Konservandid on toiduainetööstuses üks enim kasutatavaid lisaainete rühmi. Nad kaitsevad toiduaineid mikrobioloogilise riknemise eest, vähendades toidu kaudu saadavate infektsioonide saamise riski. Toiduainete säilivusaja pikendamiseks kasutatavaid konservante on üle 30. Tuntuimad neist on bensoe- ja sorbiinhape ning nende soolad, samuti nitritid ja nitraadid.
Ühed vanimad konservandid on nitritid (E249 ja E250), mida lisatakse lihale ja lihatoodetele roosa värvuse andmiseks ja säilivuse pikendamiseks. Tänapäeval on aga teada, et nitritid võivad reageerides erinevate amiinidega anda kantserogeenseid nitrosoamiine.
Uuringud on näidanud, et väikelapsed saavad isegi ühe viineri söömisega nitriteid üle Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) lubatud päevakoguse. Ka Tartu tervisekaitselabori uuringus sai 80 protsenti väikelastest vorsti söömisel nitriteid soovitatust märksa rohkem. Kõige rohkem sõid nitriteid koos toiduga sisse nelja-aastased lapsed – neli ja pool korda ohutust päevadoosist (100 mg/kg kohta) rohkem!
Konservante bensoehapet (E210) ja sorbiinhapet ( E200) peetakse suhteliselt ohutuks, kuid siiski on neil terve rida kõrvalmõjusid. Bensoehape põhjustab väga sageli allergilise nohu ja astma ägenemist, samuti peavalu ja migreeni ning maoärritust. Bensoehappele on WHO kehtestanud ADI-arvuks 5 mg/kg, sorbiinhappele 25 mg tarbija kehamassi kilogrammi kohta ööpäevas.

Populaarne lisaaine E621 teeb paksuks

Naatriumglutamaat ehk E621 on Eesti toiduainetööstuses väga laialdaselt kasutatav lisaaine, mida maitseomaduste parandamiseks lisatakse paljudesse liha- ja kalasaadustesse ning vorstidesse, valmismarinaadidesse, kastmetesse, puljongikuubikutesse ja isegi aroomisoola sekka.
E621 võib põhjustada südamepekslemist, peavalu, lihas- ja liigesevalusid. Nüüdseks on selgunud, et sama lisaaine võib põhjustada ka rasvumist. Hiinas läbi viidud uuringus oli vaatluse all 752 tervet inimest, kes kõik lisasid oma igapäevasesse toiduvalikusse Hiina köögis rohkelt kasutatavat maitsetugevdajat naatriumglutamaati. Selgus, et kõige rohkem naatriumglutamaati tarvitanute kehamassiindeks oli kolm korda sagedamini üle 25 kui nendel inimestel, kes sõid E621 minimaalses koguses. Soomlased on neid uuringutulemusi väga tõsiselt võtnud: nii keelas näiteks Espoo linnavalitsus naatriumglutamaadi kasutamise koolitoitudes.

Kunstlike magusainete tegelik toime teadmata

Ettevaatlikult tuleks suhtuda ka sünteetiliste magusainete tarvitamisse – senini pole absoluutset kindlustunnet nende kasutamise ohutuse kohta. Nii ei soovitata aspartaami sisaldavaid tooteid anda lastele, sest tegemist on organismis metaboliseeruva ainega, mille toimet ei ole veel täpselt välja selgitatud. Tsüklamaati sisaldavaid toite ei tohiks tarbida rasedad, imetavad emad ja lapsed.
Sahhariini kasutatakse toiduainete tehnoloogias juba üle saja aasta, kuid üheselt ei ole selgunud, kas ta on kantserogeenne või mitte. Arvatakse siiski, et inimesele on sahhariin eeldatavalt nõrga kantserogeense toimega, kuid selle aine tegelik mõju inimese tervisele on välja selgitamata. Intensiivne sahhariini kasutamine võib olla tervisele ohtlik. Seetõttu ei luba osa riike, näiteks Kanada, seda tööstuses kasutada.
WHO soovitab 1 kg kehakaalu kohta päevas toiduga tarbida mitte rohkem kui 2,5 mg sahhariini, 11 mg tsüklamaati ja 40 mg aspartaami. 

Monday, May 18, 2015

Tasakaalusta ja ravi oma tšakraid tervendavate kristallide abil

http://alkeemia.delfi.ee/mystika/esoteerika/tasakaalusta-ja-ravi-oma-tsakraid-tervendavate-kristallide-abil?id=71496037

Tšakrate kaudu voolab universaalne energia kehasse ja sellest välja. Tšakrad koguvad ja jaotavad vaimset, füüsilist, emotsionaalset ja hingelist energiat. Selleks, et nende tööd toetada, saab abi kristallteraapiast.
Sõna "tšakra" on pärit sanskriti keelest ja tähendab "ratast" või "ketast". Traditsiooniliste õpetuste järgi on inimesel 88 000 tšakrat. Enamus neist on väga väikesed.
Inimese seitse põhitšakrat paiknevad piki selgroogu inimese närvisüsteemi tähtsamates hargnemiskohtades, alates lülisamba alusest kuni pealaeni. Väljanägemiselt on tšakrad pöörlevad energiakeerised, igaüks oma värvusega vastavalt energia võnketasandile. Arenenud inimestel on tšakrad justkui õitsvad lilled.
Igal tšakral on esi- ja tagaaspekt. Tšakratele keha eestpoolt energiat kanaldades mõjutatakse eelkõige inimese füüsilist ning tagantpoolt energiat kanaldades eelkõige vaimset poolt (alateadvus, varjatud mõtted ning emotsioonid).
Selleks, et tšakrate energiat tasakaalustada tuleb asetada sobiv kivi kas keha esi- või tagaosale. On hea, kui jätate kivi mõjuma vähemalt 15 minutiks ning sel ajal lõõgastute või mediteerite. Kindlasti tuleks valida vaike ja privaatne koht, kus teid selle teraapiasessiooni ajal ei segataks.

Inimese seitse põhitšakrat ja neile vastavad kristallid
I Juurtšakra (Muladhara)
Asukoht: õndraluu sisepinnal, sabakondi otsas.
Värvus: punane.
Kuju: nelja kroonlehega lootos.
Element: maa.
Meel, taju: nina, lõhn.
Seotud organid, keha piirkonnad: luustik, lülisammas, hambad, küüned, veri, rakuehitus, lümfiringe, neerupealised, jalad, jalalabad, pärasool, jämesool, eesnääre, vaagnapõhi ja lahkliha.
Seotud energiad, tunded, teemad: ellujäämine, turvatunne, füüsiline jõud ja vastupidavus, identiteet ja endasse uskumine, ühendus maaga, elutahe, vitaalsus, sisemine tugevus, õiglustunne, perekond, ühiskondlikud sidemed.
Tasakaalustav ja raviv kristall: verekivi, obsidiaan, karneool, punane jaspis, suitsukvarts.

II Sakraaltšakra, haratšakra (Svadhisthana)
Asukoht: kaks sõrme allpool naba.
Värvus: oranž.
Kuju: kuue kroonlehega lootos.
Element: vesi.
Meel, taju: keel, maitse.
Seotud organid, keha piirkonnad: puusad, vaagen, jämesool, pimesool, põis, eesnääre, suguorganid, vedelikud (veri, lümf, sperma).
Seotud energiad, tunded, teemad: seksuaalsus, suhted vastassugupoolega, loomingulisus, viha, süü ja alaväärsuse tunne.
Tasakaalustav ja raviv kristall: karneool, punane jaspis, kaltsiit, tsitriin.

III Päikesepõimikutšakra, energiatšakra (Manipura)
Asukoht: ribide all "kolmnurgas" päikesepõimiku piirkonnas.
Värvus: kollane.
Kuju: kümne kroonlehega lootos.
Element: tuli.
Meel, taju: silmad, nägemine.
Seotud organid, keha piirkonnad: seedeelundid, põrn, neerud, neerupealised, maks,
sapipõis, pankreas, lihased, vegetatiivne närvisüsteem.
Seotud energiad, tunded, teemad: rahulolu ja rõõmu tunne, emotsioonide mõistmine, suhe iseendaga, ambitsioonikus, enesedistsipliin, identideeditunne, valitsemine ja võim.
Tasakaalustav ja raviv kristall: tiigrisilm, rodokrosiit, malahhiit, jaspis.
IV Südametšakra (Anahata)
Asukoht: rinkerel südame piirkonnas.
Värvus: roheline või roosa.
Kuju: kaheteistkümne kroonlehega lootos.
Element: õhk.
Meel, taju: nahk, puudutuse tundmine.
Seotud organid, keha piirkonnad: süda, kopsud, rinnad, immuunsüsteem, käed, nahk.
Seotud energiad, tunded, teemad: armastustunded, kaastunne, enese aksepteerimine,
iseseisvus, tahtejõud.
Tasakaalustav ja raviv kristall: roosa kvarts, rodoniit, peridoot, rubiin, aventuriin.

V Kurgutšakra, kõritšakra (Vishuddha)
Asukoht: kurgus rangluude ühinemiskohas.
Värvus: sinine.
Kuju: 16 kroonlehega lootos.
Element: eeter.
Meel, taju: kõrvad, kuulmine.
Seotud organid, keha piirkonnad: kael, häälpaelad, suu, keel, lõualuu, kilpnääre,
kõrvalkilpnääre, kopsude ülaosa, kopsutorud.
Seotud energiad, tunded, teemad: eneseväljendamine, suhtlemine, harmoonia teistega, hinnangute andmine , valikute tegemine, väljaütlemised, loovus.
Tasakaalustav ja raviv kristall: türkiis, akvamariin, sinine topaas, kuntsiit, ametüst.

VI Kolmanda silma tšakra, kulmutšakra, laubatšakra (Ajna)
Asukoht: laubal kulmude vahel.
Värvus: indigosinine, sügavsinise või lilla.
Kuju: kahe kroonlehega lootos.
Element: valgus.
Meel, taju: üldine tunnetus.
Seotud organid, keha piirkonnad: aju, hüpofüüs, silmad, kõrvad, nina, põskkoopad,
närvisüsteem, nägu.
Seotud energiad, tunded, teemad: intuitsioon, kuues meel, selgeltnägemine, ideede teke, kujutlusvõime, sisemine teadvustamine, enesekindlus ja tunnete stabiilsus.
Tasakaalustav ja raviv kristall: sodaliit, moldaviit, lasuriit, kuntsiit, malahhiit.

VII Kroontšakra (Sahasrara)
Asukoht: pealael.
Värvus: valge, hõbedane, kuldne, elektrisinine või lilla.
Kuju: 1000 kroonlehega lootos.
Meel, taju: ühtsus, ühendus elava ja olevaga.
Seotud organid, keha piirkonnad: kolju, ajukoor, aju, käbinääre, närvisüsteem.
Seotud energiad, tunded, teemad: spirituaalsus, vaimsus, seotus kõige elava ja olevaga, jumaliku päritolu tunnetamine, eneseusaldamine, hingerahu.
Tasakaalustav ja raviv kristall: kvarts, tsitriin, lepidoliit, moldaviit.
Selleks, et kehas energiat joondada, võib kasutada kõikidel energiapunktidel kuntsiiti või küaniiti, mis on mõlemad väga kõrge vibratsiooniga kivid.

Sunday, May 17, 2015

Hinga terviseks!!!

http://www.telegram.ee/toit-ja-tervis/iidne-hingamistehnika-puhastab-keha-lisab-elujoudu-ja-alandab-kaalu

Keha hapnikuga rikastamisel omandab see paremini vitamiine ja mineraale, valgete vereliblede osakaal tõuseb ning lümfisüsteem saab ergutust. Väljahingamisel vabaneb keha mürkidest vereringes, mistõttu siseorganid saavad värskendust ja mõistus muutub klaariks.
Erinevad hingamistehnikad varieeruvad paarist sügavast hingetõmbest enne sööki kuni keerukamate praktikateni. Lülitades mõne pranayama tehnika oma igapäevarutiini, teeme me sellega suure teene oma kehale ja meelele.

Tuhandeid aastaid vana kunst
Vana aja joogid märkasid hingamise rahustavat, puhastavat ja keha ning meelt tasakaalustavat toimet. Sanskriti keelest pärinev sõna pranayama tähendab eluenergia kontrolli hingamise kaudu. Pranayama kujunes välja üle 5000 aasta tagasi ning on joogasüsteemi süda.
Järgnevalt leiad neli lihtsamat tehnikat, millega alustada ning mis aitavad hoida kõiki kehasüsteeme heas tervises.

1. Lihtne hingamine
Enne iga söögikorda, tee kolm sügavat hingetõmmet. Hinga nina kaudu sisse ja suu kaudu välja. Hoolimata oma lihtsusest on see mõjus tehnika, mis teravdab haistmis- ja maitsmismeelt ning loob mõtteselgust. Kui meie meeled on söögi ajal erksad ja keskendunud, paraneb ka seedimine ja ülesöömise risk on väiksem. Tulemuseks on efektiivsem toiduomastamine ja ajapikku tasakaalustub ka kehakaal.

2. Lõdvestav hingamine
Lama selili, põlved kõverdad, tõmmates kannad tagumiku vastu. Aseta käelabad kahele poole naba. Tee 20 aeglast ja sügavat hingetõmmet. Kuna nabapiirkonnas on palju närve, rahustab piirkonna lõdvestamine emotsioone, tugevdab närvisüsteemi ja immuunsüsteemi, aidates vabaneda nii kehamürkidest kui ka ebavajalikest mõtetest.

3. Bhastrika ehk tulehingamine
See tehnika aitab salendada ja pingutada kõhtu, kiirendada ainevahetust ning vabastada keha mürkidest. Istu rätsepistes põrandal ja aseta mõlemad käelabad alakõhule. Tulehingamine puhastab keha ja teeb vere aluselisemaks. See tõstab kehas kuumust, avab energiakanalid, rikastab vere kiiresti hapnikuga, sünkroniseerib kehasüsteemide ja organite tegevust.
Hinga sügavalt sisse ja kiirelt nina kaudu õhku välja pumbates, samal ajal laiendades ja kokku surudes kogu kõhupiirkonda. Siin saad näha videot, kuidas tulehingamine käib.

4. Ujjayi ehk rahustav hingamine:
Ujjayi tähendab “võidukat”. Nii öeldaksegi, et aujjyi on praņayama, mis vabastab kõikidest köidikutest. Teinekord kutsutakse seda hingamist ka ookeanihingamiseks, kuna kurgus tekkiv heli meenutab ookeanilainete müha.
Istu mugavas asendis, hinga nina kaudu sisse nii, et rind kerkib. Hoia kaks sekundit hinge kinni. Hinga nüüd nina kaudu välja, juhtides õhuvoolu kurgu tagaossa, tekitades merelaine mühisemise moodi kõlava heli. Õigesti tehtud Ujjayi pranayama rikastab keha puhta energiaga ja annab sügavalt lõdvestunud oleku.

Hoiatus! Pranayama’t ei soovitata neile, kellel on kõrge vererõhk, haige süda või song.
Kui see teema huvitab sind süvitsi, siis leiad hulgaliselt lisainfot siit: Ingajooga, Joogaklubi Sattva  ja Kundalini Jooga.

Tšakrad

http://www.telegram.ee/vaimsus/tavainimese-vaatenurgast-seitse-iidset-tarkust-igapaevaseks-kasutamiseks#.VVb_7_mqqko

Juurtasand ehk kui kindlalt sa ennast selles maailmas tunned?
Kõige alumine energiakeskus võiks anda meile indikatsiooni sellest, kui kindlalt ennast selles elus tunneme ja kui tugevalt meil jalad maas on. Mõnikord kipume elu eest ära põgenema, olgu selleks siis suhtesse, kinno, söömisse, sporti, alkoholi või kanepisse. Kõik need põgenemisviisid viitavad tegelikult sellele, et me ei soovi oma elu aktsepteerida sellisena nagu see hetkel on, vaid otsime sellele alternatiivi teatud äärmuses. Tšakrate keeles võib siis vist öelda, et sul on alumine juurtšakra tasakaalust väljas
Ettepanek: Vaata oma elule avatud pilguga ja tunnista endale ausalt, kuidas asjad hetkel on. Ära kaota kontakti oma reaalsusega, vaid tea, et sul on kogu vajalik arsenal olemas selleks, et asjad uuesti korda teha. Samas ära kiindu liialt millessegi, sest kiindumine on meie peamine probleemide allikas. Ära kiindu isegi oma vaadetesse, unistustesse ja nägemustesse, kuidas miski või keegi peaks olema.

Sakraalkeskus ehk kui meheliku või naiselikuna sa ennast tunned?
Teine tšakra paistab mulle lõbutškarana (sorri, spetsialistid!), aga ka mehelikkust või naiselikkust väljendava tšakrana. Kahjuks on tänapäevamaailmas väga palju ebaküpset mehelikkust ja -naiselikkust, mis väljenduvad eelkõige “kivinägudest“ (tunnetest eemaldunud) meestes ja “beibelikes“ (ainult välisele ilule suunatud) naistes. Vaata lähemalt selle kohta siin – “Mida arvata tantrast?“.
Ettepanek: Mehed, meie tegelik tugevus ja kontakt teise tšakraga ei väljendu selles, kui tugevad ja kartmatud James Bondi tüüpi mehed me oleme, vaid hoopis vastupidi – tegelik tugevus väljendub enda avamises ja näitamises. Vaid nõrgukesed julgevad väljapoole ainult ühte nägu teha – James Bondi oma. Tugevad mehed julgevad näidata, et nende sees on midagi veel (kui selles kahtled, siis oled kahjuks veel selles esimeses grupis).
Naised, teile ei oska ühtegi ettepanekut anda. Mõni naine peaks seda tegema.

Päikesepõimik ehk kui kontaktis sa Iseendaga oled?
Päikesepõimik väljendab minu jaoks kontakti Iseendaga. Väikesed lapsed elavad kõik kontaktis iseendaga, sest nende mõistus ei ole veel kontrolli üle võtnud. Täiskasvanuks saades muutume aga üha enam mõistusepäraseks – paneme kõik oma peas paika (hea/halb, õige/vale, tahan/ei taha jne) ja otsime kõigele vastuseid loogikast. Kahjuks loogika aga alati ei tööta. Eriti veel sellise komplitseeritud nähtuse puhul nagu Elu. Olen kindel, et me kõik oleme seda kogenud – mõned sündmused, inimesed ja me isegi ei käitu alati loogiliselt.
Ettepanek: Taasavasta kontakt iseendaga. Püüa vähem mõelda ja lihtsalt rohkem olla. Fred Jüssi on öelnud ühes intervjuus, et eestlastele ei ole niisama molutamine eriti omane, mistõttu ongi kõik kogu aeg stressis. Ega ma isegi väga hea molutaja ei ole, aga olen avastanud vähemalt pääsetee ülemõtlemisest laskudes alla päikesepõimikusse. Just siin kogeme ennast kõige fundamentaalsemal tasandil.

Südamekeskus ehk kui suur süda sul on?
Kas sinu elus on keegi, kelle peale sa vimma kannad? Minu Õpetaja küsis hiljuti ühelt õpilaselt, kes saab kasu sellest, kui oma eksmehe peale vihane oled – sina ise, teie lapsed või eksmees? Vastus oli, et mitte keegi ei saa sellest kasu, kuid ma ei suuda ka lõpetada.
Südamekeskuse tasakaalu indikaatoriks võikski olla meie suutlikkus ja soov lihtsalt parem inimene olla – andestavam, tolerantsem, empaatilisem. See ei ole raketiteadus. Mu lemmiktsitaat pärineb siinjuures Dalai Lamalt: “Kui sa ei suuda kogu aeg teistele inimestele head teha, siis väldi vähemalt nendele halba tegemast.“
Ettepanek: Ise kasutangi sageli oma Õpetaja küsimust – mis kasu ma ise või teine saab, kui kellegi suhtes kade, õel või pahane olen? Märka, kuidas tegelikult negatiivsed mõtted vimma sinu sees hoiavad, mitte teine inimene. Pealegi ütleb teadus, et viha on füsioloogiliselt emotsioonina aktiivne ainult 90 sekundit. Peale seda on meie enda valik, kas olla edasi vihane või mitte.

Kõrikeskus ehk kas sa ütled välja seda, mida tunned?
Mehena usun, et kõritšakra on paljudel meestel täiesti põhjendamatult kinni, sest kuigi meile on õpetatud oma tundeid tagasi hoidma, näitab minu viimase aasta praktika, et tunnete avamine on kiirtee ilusama elu juurde.
Väga tihti tunneme enda sees kellegi suhtes sooje tundeid, aga jätame need siiski enda teada. Miks? Eks ikka seepärast, et kardame neid välja öelda, sest võime ise haavatavaks muutuda. Kuid tegelikult on haavatavus täiesti okei. Õigemine ei olegi midagi või kedagi, kes võiks haavatud saada – või kui, siis ainult meie Ego. Aga see tegelane küll meie kaitset ei vaja. Pigem tasubki tema suhtes hävituslikke käike ette võtta ja talle sõbralikult koht kätte näidata. Ja just oma tunnete avamine, oma tegelike mõtete väljaütlemine aitab Egost läbi minna ja iseendale lähemale jõuda.
Ettepanek: Ütle välja, mida sa asjadest arvad olgu selleks siis head või halvad asjad. Ütle oma lastele, et neid armastad ja mida nende juures imetled. Ütle oma kaaslasele, mis sind tema juures õnnelikuks teeb. Ja ütle isegi võõrastele inimestele kohasel hetkel, kui nad sulle millegagi muljet avaldavad.

Kolmas silm ehk me tunneme enamat kui näeme?
Kolmas silm on siis punkt meie laubal, mida väidetavalt selgeltnägijad tuleviku ennustamiseks kasutavad. Jätame selle teema aga sinnapaika ja küsime endalt, kas me tajume mõnikord enamat kui silm näeb? Muidugi tajume! Usun, et just see üleloomulik tajumine ehk intuitsioon on märk tasakaalus olevast kolmandast silmast.
Nagu päikesepõimiku juures mainisin, elame suure osa ajast mõistuses, püüdes kõikidele küsimustele mõistuspäraseid vastuseid leida. Aga kahjuks jookseme tihtipeale sellega rappa – vastuseid ei ole. Või kui isegi on, siis “tundub“ meile aeg-ajalt, et see pole päris nii. Just selles olukorras sind intuitsioon või kolmas silm aitabki.
Ettepanek: Kuna ma isiklikult usun, et intuitsioon on tugevam mõistusest, püüan viimasel ajal alati intuitiivselt elule läheneda. Viimane intuitiivne otsus oli näiteks väga praktiline – ostsin suvel päris suure summa eest kulda (jaa-jaa, läksin Tavidi reklaamide õnge), kuid vastupidiselt ootustele (ja reklaamidele) hakkas selle väärtus sügisel aga kokku vajuma. Muidugi sattusin alguses paanikasse, aga siis juhtus midagi imelikku – kuigi mõistus karjus “Müü ja päästa, mis päästa annab!“ (seda soovitas isegi üks spetsialistist sõber), ütles intuitsioon “Oota! Ära mine paanikaga kaasa“. Ja täna saan öelda, et intuitsiooni kuulamine oli õige otsus. Seepärast soovitangi sul rohkem oma kolmandale silmale tähelepanu pöörata, kuigi see võib lapsikult esoteeriliselt kõlada.

Kroontšakra ehk me oleme osake millestki suuremast
Sõltumata, kas pead end religioosseks, vaimseks või hoopis ateistlikuks inimeseks, tunnistad tõenäoliselt ka sina (vähemalt kriitilistes eluolukordades), et oleme osake millestki suuremast. Isegi, kui selleks “millekski suuremaks“ on lihtsalt loodus, näitab see, kuidas me päris üksinda toime ei tuleks – me vajame vett, toitu, päikest, loomi ja teisi inimesi, et elus püsida.
Kroonikeskuse tasakaal viitabki sellele, kui eraldi või kui koos me end millestki suuremast tajume. Kõige raskem on nendel inimestel, kes usuvad endasse kui bioloogilisse vormi, kelle eesmärk on paljuneda ja siis ära surra. Nende inimeste puhul on surmahirm täiesti põhjendatud, sest sellega lõppeb kõik.
Inimesed, kes aga usuvad, et nad on osa millestki suuremast – kosmilisest mängust -, võivad elu palju kergemini ja seikluslikumalt võtta. Ka nemad peaksid oma elu eest vastutuse võtma, aga kuna nad tajuvad end ja oma elu olevat osana millestki palju suuremast, ei pruugi keerulistest eluolukordadest läbiminemine nende jaoks nii raske olla. Nad lihtsalt usuvad sellesse, et kõik, mis juhtub, juhtub põhjusega.
Ettepanek: Kuigi mitte keegi ei tea, kuidas asjad tegelikult on, on lihtsam ja toredam uskuda sellesse versiooni, et me ei ole ainult bioloogilised mehhanismid, kes siia paljunema tulid. Seetõttu soovitangi uskuda iseendasse kui väga olulisse osakesse selles lõputus eluookeanis, kellel on ümbritsevale maailmale unikaalne ja väga oluline tähendus, ning seetõttu oma elu hinnata ja väärikalt sellest läbi minna.

Kaido Pajumaa

Allikas: Motivaator